Warning: Use of undefined constant SAFIR_CACHE_ENABLED - assumed 'SAFIR_CACHE_ENABLED' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/atakenta/domains/atakentanaokulu.net/public_html/wp-content/themes/pusula/settings.php on line 646
Halkalı Atakent Anaokulu | Atakent Anaokulu
05525111434
Sosyal Medya Hesaplarımız

Halkalı Atakent Anaokulu

30 Temmuz 2018
858 kez görüntülendi
Halkalı Atakent Anaokulu

Okul öncesi eğitim çocukların zihinsel, fiziksel ve ruhsal gelişimi için en önemli ve temel adımlardan biridir. Çocukların aldıkları okul öncesi eğitim, çocukların hem ilerideki okul yaşamındaki başarısı hem de tüm yaşamındaki başarısında büyük yere sahiptir. Okul öncesi eğitim almış çocuklar, eğitime ve öğrenmeye daha elverişli ve açık oldukları için eğitim hayatlarında da başarılı oluyorlar. Okul öncesi çocuklar üzerinde araştırma yapan pedagogların araştırma sonuçlarına bakıldığında, okul öncesi eğitim almış çocukların kendilerine olan güvenlerinin daha sağlam olduğunu ve gelecek yaşantılarında daha başarılı bireyler olarak yetiştiklerini görüyoruz. Bunun nedeni olarak; çocukların okul öncesi eğitim sayesinde profesyonel eğitimle tanışmalarını söyleyebiliriz. Profesyonel eğitim yaşamlarına, anaokuluna başlayarak adım atan çocuklar çok daha kolay eğitim yaşantısına alışabiliyorlar. Anaokullarında verilen eğitim çocukların ruhsal, fiziksel ve zihinsel yaşlarına uygun olarak hazırlanıp onların en kolay anlayacakları şekilde aktarılmaktadır. Böylelikle anaokulu yaşantısına kolay uyum sağlayan ve verilen bilgileri eğlenerek ve kolayca alan çocuk, kendine güvenmeyi ve başarı duygusunu tadacaktır. Böylelikle özgüveni gelişen çocuk, bir sonraki adım olan ilkokula ve diğer eğitim basamaklarına daha kolayca tırmanıp, kedinden emin olarak ilerleyecektir. Biz Atakent Anaokulu önerileri olarak, bunun bilincinde ve öneminin farkındayız.

Anaokullarının yalnızca eğlence ve oyun amaçlı olduğu görüşü yalnızca bir önyargıdır. Halkalı Anaokulu Önerileri gibi pek çok anaokulu, bu tabuları yıkmak için uğraşmaktayız. Gerek eğitim kadromuz, gerekse tüm personelimiz çocuklarımızın geleceğin cevherleri olduğuna ve onların en iyi şekilde eğitilmesine dair gerekli özeni hak ettiklerine inanmaktayız. Tüm eğitici aktivitelerimiz, derslerimiz ve oyun saatlerimiz; çocukların ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişim ve ihtiyaçları göz önüne alınarak hesaplanmış ve tasarlanmıştır. Tüm bu etkinlik ve ders saatleri ile çocukların temel eğitimlerinin yerine getirilmesi ve onları bir sonraki eğitim maceralarına hazırlamak temel misyonlarımız arasındadır. Salt bilgi yerine, ezberden uzak yetenekleri ve yaratıcılıkları doğrultusunda, çocukların kendilerini keşfetmeleri ve kendilerine güvenen bireyler olması için çalışmaktayız. Eğlenerek eğitim verme politikamız ve misyonumuz ile öğrenmeye ve araştırmaya aç, ders çalışmak ve sorumluluklarını yerine getirmekten zevk alacak pırıl pırıl gençler yetiştirmek için sizleri de bekliyoruz.

Geleceğimizin en sağlam ve temel adımlarını, çocuklukta edindiğimiz eğitim ve öğretim ile kazandığımız bilgiler sayesinde atıyoruz. Bu zorlu ve önemli maraton önce evdeki eğitim ile başlar. Evde alınan eğitimi tamamlayıcı ve destekleyici en önemli temel adım ise anaokuludur. Anaokulları, ilkokula hazırlık süreci olmasının yanı sıra , aile dışında eğitim hayatına atılan en sağlam adımdır. Anaokulu sürecini yaşamış, bu eğitimi almış çocuklar , anaokulu eğitiminden faydalanamamış çocuklara oranla daha özgüvenli, dışa dönük, paylaşma  ve sorumluluk alma bilincini benimsemiş, beşeri ilişkileri kuvvetlenmiş bireyler  olmaktadırlar.

İlk 3 sene içerisinde aileden alınan eğitimin devamında, aile dışında yeni bir ortama giren çocuk, burada eşit koşulları, rekabeti, paylaşmayı ve görev bilincini öğrenir. Halkalı Atakent Yuvaları‘ nda hazırlık süreci, daha sonra devam edecek olan eğitim ve öğretim hayatının temelini oluşturduğu gibi, aynı zamanda bir bireyin karakter ve ahlak yapısının temel taşlarının yerine oturmasına yardımcı olmaktadır. Çocuklar , anaokullarında en temel birey sorumluluklarını, hayvan ve insan sevgisini, toplumun temel kurallarını, görgü ve ahlak üzerine dikkate alınması gereken uyarıları, arkadaşlık, oyun ve eğlence çerçevesi içerisinde yavaş yavaş bilinçaltına oturtarak, bu davranışları rahatça benimseyebilir.

Bedensel , sosyal, zihinsel gelişimi zenginleştiren okul öncesi eğitimin bir diğer önemi ise, ilköğretim döneminde, öğrencinin eğitim kurumuna adapte olabilmesindeki kolaylık, bu kurumlardaki kurallara ve işleyişe karşı bilinçli olması ve bu uyumun verdiği rahatlık ile kendine duyduğu özgüvenin gelişmesidir.

Okul öncesi eğitimde öncelikli hedefimiz, çocuğunuzun bir birey olarak kendi kişiliğini oluşturmasında, O’na uzman eğitmenlerimiz ile bu yolda ışık tutmak , yol göstermek yerine yolunda O’na eşlik ederek kendi kişiliğine karşı olumlu bir tutum kazanmasını ve önce kendisini sevmeyi öğretebilmektir. Evde , aile ortamında yetişen çocuk; anne, baba, kardeş, akraba dışında rol modeller ile tanışmaz ve kendine sadece bu insanlardan oluşan bir dünya kurar. Okul öncesi eğitimde farklı  yetişkinler ile karşılaşan çocuk, farklı insanlarla iletişime geçebilmeyi, kendini ifade etmenin yollarını öğrenir. Kendinden yaşça küçük veya büyük, farklı davranış benimsemiş çocuklar ile ortak bir dil kurmayı öğrenir, kavga etmeden ve paylaşarak çoğalan insani ilişkileri benimser. Bu beşeri ilişkiler sayesinde,  kendine güvenen  hem eğitim hayatına hem de  hayata karşı  sağlam durabilen bireyler yetiştirmeyi ilke ediniyoruz.

Hayatımızın en önemli varlıklarından biri de kuşkusuz çocuklarımızdır. Onların en iyi şekilde yetişmesini istiyor, onların geleceklerinde dair yatırımlar yapıyoruz. Çocuklar için yapılacak en iyi yatırımlardan biri de onların iyi ve kaliteli bir eğitim almalarını sağlamak olacaktır.Bizler de yarınımızın gülen yüzleri olan çocuklarımız için en iyi ve kaliteli eğitimi verebilmeye çalışıyoruz. Özenle seçilmiş eğitim kadromuz ve mekanımızla, çocuklarımızın güven içerisinde geleceğe hazırlanmaları ve atılmalarını sağlamak temel görevlerimizden birisidir.

Okul öncesi denildiğinde, anaokullarının yeri yadsınamaz bir öneme sahiptir. Daha çok oyun ve eğlence veren kurumlar olarak algılansa da asıl amacımız çocukların yaş ve fiziksel yeterliliklerini göz önüne alarak, onlara en uygun eğitim metotlarıyla hizmet ve eğitim sunabilmektir. İlk eğitimin ailede başladığı ve sonrasında bunun anaokulları sayesinde profesyonel ortama aktarılıp pekiştirildiği bir gerçektir. Anaokullarında verilen eğitim; çocukların zihinsel, fiziksel ve ruhsal gelişimleri açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Çocukları gelecekteki eğitim hayatına alıştıran, onların ilkokula sorunsuzca ve hızlı adapte olmasını sağlayan anaokulları eksiksiz her çocuğun eğitim görmesi bir kurumdur.

Anaokullarında eğitim görmüş bir çocuk ile anaokullarında verilen eğitimden mahrum kalmış bir çocuk karşılaştırıldığında, okul öncesi eğitim almamış çocuğun gelecekteki eğitim hayatında zorlandığı, yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Bunun nedenleri olarak; anaokullarının ilkokulların aksine verdiği dersler, derslerin işleniş biçimleri olarak belirtilmektedir. Anaokullarında çocuklara en iyi anlayacakları şekilde eğitim veriliyor, onların arkadaşlık ilişkileri güçlendiriliyor, kendilerine olan güvenleri pekiştiriliyor. Böylece anaokulunda eğitim görüp ilkokula başlayan çocuklar, okula başlarken kendilerini daha hazır hissediyorlar. Bu onların kendilerine güvenerek okula ve çevreye uyum sürecini pekiştiriyor.

Bizlerin temel görevleri çocukların ruhsal, fiziksel ve bedensel gelişimlerine katkı sağlamak ve bunun yanında onları ilkokula ve diğer eğitim basamaklarına daha hazırlıklı hale getirmektir. Unutmamak gerekir ki çocukların 4-6 yaş arasındaki temel aktivitelerinin başında oyun oynamak ve keşfetmek vardır. Çocukların oyun ve keşfetme arzularını törpülemek yerine, bunlar ile daha aktif bir öğrenme ve eğitim sürecini çocuklara sunuyoruz.