Warning: Use of undefined constant SAFIR_CACHE_ENABLED - assumed 'SAFIR_CACHE_ENABLED' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/atakenta/domains/atakentanaokulu.net/public_html/wp-content/themes/pusula/settings.php on line 646
Çocuğun Okul Durumu Nasıl Takip Edilmeli? | Atakent Anaokulu
05525111434
Sosyal Medya Hesaplarımız

Çocuğun Okul Durumu Nasıl Takip Edilmeli?

05 Şubat 2019
2 kez görüntülendi
Çocuğun Okul Durumu Nasıl Takip Edilmeli?

Çocuğun Okul Durumu Nasıl Takip Edilmeli

Çocuğun akademik başarısını ve sosyal durumlarını yakından takip etmek anne ve babaların asli görevlerinden birisidir. Okuldan gelen bilgi notlarını okumak ve veli toplantılarına katılmak çocuğun okul hayatına hâkim olmanız için yeterli değildir. Yoğun iş temposu ve hayat koşturmacısı çocuklarımızın okul başarısını takip etmekte bizi zorlayabilir. E-okul sistemi üzerinden notları sistematik olarak takip etmek çocuğunuzun başarı durumunu analiz etmeniz için yeterli değildir. En değerli varlığınız çocuğunuzun okul başarısını arttırmak için çocuğunuza geniş bir özgürlük alanı sunmalı ve çocuklarınıza güvenmesini bilmelisiniz. Baskı altında sürekli çalış sözleri ile çocuklar motive edilemez.

Çocuğun başarı durumunu takip etmek adına uzmanlar velilere şu tavsiyelerde bulunmaktadır:

  1. OKULLA İLİŞKİ HALİNDE OLUN: Veli toplantılarına katılın. Öğretmeni ile sürekli diyalog halinde olun. Öğretmenin kurmuş olduğu bir Watsap gurubu varsa bu guruba dahil olun. Çocuklarınızı okul etkinliklerine dahil edin. Okulun kermes, eğlence, konser ve etkinliklerine katılın. Çocuğunuzun başarılı olması konusunda sınıf öğretmenleri ile diyalog içine girin. Çocuklarınızın okulda herhangi bir sorunu olup olmadığına dikkat edin. Çocuğunuz okula severek mi gidiyor? Çocuğunuz okulu sevmiyorsa nedenlerini araştırın. Okul rehber öğretmenleri ile görüşerek çocuğunuzun sorunları için destek almalısınız. Çocuğunuzun ciddi sorunları varsa uzman psikologlardan yardım alabilirsiniz.
  2. ARKADAŞLARINI TANIYIN: Çocuğunuzun kimlerle arkadaş olduğunu bilin. Kötü alışkanlığı olan çocuklarla çocuklarınızın arkadaşlık kurmasına izin vermeyin. Hafta sonu çocuğunuz arkadaşına ders çalışmaya gidiyorsa bunun takibini çaktırmadan yapmalısınız. Çocuklarınızın hafta içi ve hafta sonu arkadaşları ile eğitici faliyetler içine girmesine izin verin. Komşunuzun çocuğu ile birlikte akşam ödevlerini yapmasına izin verin.
  3. ÖDEV KONTROLÜ: Çocuklarınızın ödev durumunu kontrol edin. Ödevin var mı yaptın mı gibi sorular yerine ödevlerini yapıp yapmadığını açıp kontrol edin. Ödev konusunda çocuğunuza baskı yapmayın. Çocuklarınıza yardımcı olun. Ödevlerini tek başına yapabilecek düzeye gelinceye kadar çocuğunuza yardımcı olun. Ödevlerini onun adına yapmayın. Çocuğunuza doğru yolu göstermeyin. Doğru yolu bulmasını sağlayın. Aksi takdirde çocuk tembelliğe alışıp tüm ödevlerini size yaptırmak isteyecektir.
  4. VERİMLİ ORTAMLAR YARATIN: Evde çocuklarınız için verimli ortamlar oluşturun. Çocuğunuza ait bir odası olmalıdır. Bu odada çocuğa ait bir çalışma masası ve kitaplık bulunmalıdır. Çalışma masasında dikkat dağıtacak çocukları ders çalışmaktan alıkoyacak televizyon, bilgisayar, müzik çalar bulunmamasına dikkat edin. Çalışma odası sesten gürültüden uzak olmalıdır. Çalışma odası arada bir havalandırılmalıdır. Ortamının ısısı ders çalışmaya engel olacak şekilde çok sıcak ya da çok soğuk olmamalıdır.
  5. EVDE DÜZEN KURUN: Çocuğunuzun başarılı olması evde sizin kurduğunuz düzene bağlıdır. Çocuklarınızın uyku saati ve yemek saatleri belli olmalıdır. Çocuklar her sabah hafta içi 7 de hafta içi en geç 8.30 da uyanmış olmalıdır. Çocuklar en geç 22.00 da yatağa girmiş uyumuş olmalıdır. Kahvaltı için ideal saat hafta içi 7.00 hafta sonu 9.00’dır. Öğlen yemeği 13.00 akşam yemeği içinse 18.30 ideal zamanlardır. Ders çalışma için en ideal zaman akşam 18.30 ile 20.30 arasıdır. Bu süre içinde çocuklar ödevlerini yapmalı, test çözmeli ve kitap okumalıdır. Her gün en az 2 saat ders ve ödev için kendilerine zaman ayırmalıdır. Bunu sağlamak da evde anne ve babaların görevidir. Çocuklar birçok konuda kendilerine sınır koyamazlar. Ailede çocuklara sınır koyacak olan kişiler anne ve babalardır. Çocuğa sınırsız özgürlük vermeyin. Sınırsız bilgisayar oynama ve televizyon izleme çocuğu başarısızlığa sürükleyecektir.