Warning: Use of undefined constant SAFIR_CACHE_ENABLED - assumed 'SAFIR_CACHE_ENABLED' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/atakenta/domains/atakentanaokulu.net/public_html/wp-content/themes/pusula/settings.php on line 646
Çocuğun okul başarısında ailenin rolü nedir? | Atakent Anaokulu
05525111434
Sosyal Medya Hesaplarımız

Çocuğun okul başarısında ailenin rolü nedir?

05 Şubat 2019
2 kez görüntülendi
Çocuğun okul başarısında ailenin rolü nedir?

Aileler çocuklarının kaliteli bir eğitim alması için canla başla çalışır. Bütün imkan ve olanaklarını bu uğurda feda ederler. Tüm çabalara rağmen bazı aileler çocuklarından istenen verimi ve başarıyı elde edemezler. Çocuklar arzu edilen başarı düzeyine ulaşamazlar. Çocuklarda görülen okul başarısızlığının birçok nedeni vardır. Zeka düzeyi,  eğitim sistemi, okul korkusu, okul hayatına uyum sağlayamamak, dikkat eksikliği ve Hiperaktivite bozukluğu, depresyon, okul ve öğretmenle ilgili sorunlar, bedensel hastalıklar, yetersiz beslenme, ailenin tutumu bireyin okul başarısını etkiler.

Çocuğu ayakta tutan en önemli öğelerden birisi sevgidir. Çocuk sizin sevginizi kazanmak adına çalışır ve başarılı olmak ister. Başarısız olduğu zaman sevilmeyeceğini düşünür. Bu yüzden çocuklarınız başarılı olsa da olmasa da her zaman onların yanında yer almasını bilmelisiniz. Çocuklar anne ve babalarının sevgisinden her zaman emin olmak ister. Bu duygu onlara güven ve mutluluk aşılar. Çocuklarınızla okul ve dersler dışında konuşup sohbetler etmelisiniz. Çocuklarla birlikte etkinlikler yapıp, onları dinlemeli ve onlarla eğlenmelisiniz.

Okulda başarısız olan çocukta 2 tip davranış görülür. İlki ailesinin sevgisini kaybetmekten korkar. Bu yüzden sıkı çalışmaya başlar. İçindeki sevgiyi kaybetme ve başarısız olma korkusu çocuğu başarısız kılar. Çok çalıştığı halde başarıyı bir türlü elde edemez. Bu durumda pasif bir saldırganlık gösterir. İkinci durumda ise derslerinde bilerek başarısız olur. Bilinçli ders çalışmaz. Böyle yaparak ailesinin dikkatini çekmeyi hedefler. Çünkü çocuk başarısız olduğu zamana anne ve baba çocukla daha fazla ilgilenmektedir.

Aileler çocuklarına taşıyamayacağı yükler yüklememelidir. Çocuklarına başarabilecekleri görev ve sorumluluklar vermelidir. Çocuk adına planlar yapmak doğru değildir. Çocuğu zor hedefler koymayın. Zor hedefler çocuğun kendini yetersiz hissetmesine neden olur. Başarısız olan çocuklar belli bir süre sonra ne yaparsam yapayım başarılı olamıyorum diyerek öğrenilmiş çaresizlik yaşamaya başlar. En sonunda kendini gerçekleştiren kehanete dönüşerek birey yaşamında başarısız olur.

Anne ve babalar çocuklarına kısa vadeli hedefler koymalıdır. Hedeflere ulaşan çocuklarını mutlaka ödülle pekiştirmelidir. Ödüller davranıştan hemen

sonra verilmelidir. Gecikmiş ödüller çocukta motivasyon kaybına neden olur. Çocuğun sorunlarına çocukla birlikte çözüm arayın. Çocuk adına sorunu çözmeyin. Sorunu fark etmesine ve çözmesine olanak sağlayın. Çocuğunuzu tembelliğe ve hazıra alıştırmayın. Mücadele etmesini öğretin.

Çocuklar okuldan geldikten sonra hemen çocuğu derse zorlamayın. Çocuk dışarı çıksın oynasın, üzerindeki enerjiyi atsın. Sürekli ders ve ödevlerini sormanız doğru değildir. Çocuğa sürekli derslerini ve ödevlerini hatırlatmayın. Çocuğunuzun önce halini hatırını sorun. Çocuğun anlattıklarını dinleyin.

Çocuğun başarılı olmasında çocuğun ders çalışma ortamı önemlidir. Çocuklar derslerini mutlaka odalarında yapmaları gerekir. Bilgisayar ve televizyon karşısında ders çalışmaları önlenmelidir. Çocuğunuzun çalışma odası verimli olmalıdır. Sesten ve gürültüden uzak olmalıdır.

Anne ve baba olarak çocukların okul başarısını ve devam durumunu takip edin. Öğretmenleri ile diyalog halinde olun. Çocuğunuzun okulda bir sorunu olup olmadığını araştırın. Çocuklarınızı başarılı kılmak adına onlara zengin öğrenme ortamı sunun. Çocuklara ödev yapma alışkanlığı kazandırın. Çocuklarınız ilk etapta ödev yapmak istemezler. Onların yanında yer alıp ödevlerini yapmaları konusunda onlara yol gösterin ve rehber olun. Çocuk adına ödevlerini yapmayın. Çocuklar ödevini yapmadan bilgisayar ve televizyon karşısına geçmesine izin vermeyin. Evde düzeni çocuğun başarısına hizmet edecek şekilde tasarlayın. Çocuklarınıza küçük hedefler koyun. Çocuklarınızın dilinden anlayın. Onları suçlamayın ve bir başka çocukla eleştirmeyin. Çocuklarınız öfkeli olduğu zaman onların sakinleşmesini bekleyin. Çocuğun başarısında sizin önemli bir pay sahibi olduğunuzu unutmayın. Aynı şekilde yaşayacağı başarısızlık durumunda da sizin etkiniz büyük olacaktır.

ETİKETLER