Warning: Use of undefined constant SAFIR_CACHE_ENABLED - assumed 'SAFIR_CACHE_ENABLED' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/atakenta/domains/atakentanaokulu.net/public_html/wp-content/themes/pusula/settings.php on line 646
Çocuklardaki Düzen eğitimi | Atakent Anaokulu
05525111434
Sosyal Medya Hesaplarımız

Çocuğum Çok Düzensiz Ne Yapmalıyım?

02 Şubat 2019
1 kez görüntülendi
Çocuğum Çok Düzensiz Ne Yapmalıyım?

Anne ve babalar çocuklarının dağınık ve düzensiz olmasından dolayı sürekli şikayet ederler. Bu durum sadece evin dağınık ve düzensiz olması ile alakalı bir durum değildir. Düzensizlik çocuğun bütün hayatına nüfus eder. Çocukta görülen bu düzensizlik çocuğun okul hayatını ve sosyal yaşamını da olumsuz etkiler. Çocuğa düzenli olmayı öğretmek anne ve babaların görevidir. Yetişkinler çocuklara düzenli olma davranışını talepleri ve örnek davranışlarıyla anlatması gerekir. Düzenli olma alışkanlığı çocuklara küçük yaşta kazandırılır. Çocuğun hayatında günlük belli bir rutini olmalıdır. Günlük yaşamında hayatı düzensiz olan çocuk düzenli olma alışkanlığı kazanamaz.

Anne ve babalar evde yemek, uyku, ders çalışma, banyo, kitap okuma saatleri oluşturmalıdır. Çocuğun hayatı rutine bağlanmalı düzene sokulmalıdır.  Çocuğunuza evde bazı kuralları öğretmelisiniz. Çocuğa oyuncaklarını sadece odasında oynamasına izin vermelisiniz. Oyuncaklarıyla oynadıktan sonra oyuncaklarını toplamasını öğretmelisiniz. Çocuğunuzun kullanmadığı ve oynamaktan sıkıldığı oyuncakları kaldırın ya da bir başka çocuğa verin. Oyuncakların hepsi ile aynı anda oynamasına izin vermeyin. Oyuncakları ile dönüşümlü olarak oynamasına izin verin. Böylece çocuk bir oyuncağa ulaşmak için tüm kutuyu boşaltmak zorunda kalmaz.

Çocuğunuz 5 yaşına geldiğinde kendisine ait bir odası olmalı. Evin içinde ona bir bölüm tahsis edin. Bu odanın temizliği ve düzeni için çocuklara görev ve sorumluluklar verin. Çocuk odasında kitap ve boyaları yerleştirecek kadar raf ve çekmece bulunsun. Çocuğun odasını derli toplu gördüğünüzde sevindiğinizi ve mutlu olduğunuzu çocuğa hissettirin. Odasını topladığı için mutlu olduğunuzu ona gösterin.

Çocuklar dağınık bir odayı sorun olarak görmezler. Düzen eğitimi vermek sabır gerektirir. Bu aşamada ilk yapılması gereken çocuğa dağınıklığın ne kadar çirkin bir durum olduğunu göstermek olacaktır. Dağınık olmaktan rahatsızlık duyması ve bunu bir sorun olarak görmesi sağlanmalıdır. Net ifadeler kullanarak çocuklara onlardan neler beklediğinizi anlatın. Düzenli olmaları konusunda onları ikna edin.

Çocuğunuz düzenli olsun istiyorsanız her işi onlar adına yapma huyunuzdan vazgeçmelisiniz. Çocuklara evde görev ve sorumluluklar vermelisiniz. Odalarını ve eşyalarını düzenli olması adına kesinlikle siz toplamayın. Odasını toplamadığı sürece sevdikleri şeylerden çocuklarınızı mahrum bırakabilirsiniz. Dışarı çıkmasına izin vermeyin. Harçlığını kesin. Çok sevdiği elmalı kurabiyeden yapmayın. Çocuklarınızla dağınık olduğu için küsebilirsiniz. Söylenmek, eleştirmek, dövmek, bağırmak, kıyaslama yapmak düzenli olma konusunda size fayda sağlamayan uygulamalardır.

Çocuğunuz bir iş yaptığı zaman yaptığı işi beğenmeyip yeniden yapmasını istemek yanlış bir tutumdur. Bu tutum sonrası çocuk annem babam nasıl olsa benim yaptığım işi beğenmeyecek diyerek bir işi yapmaktan vazgeçebilir. Yaptığı işin yanlış olduğunu sözlerinizle değil eylemlerinizle göstermelisiniz. Yanlış yapılan bir iş sonrası bu yaptığın yanlış demek yerine bak böyle yapsak daha güzel olmaz mı diyerek çocuğun yaptığı yanlışı fark etmesini ve doğruyu görmesini sağlamalıyız.

Anne ve baba olarak çocuklarınızdan ev işlerinde yardım isteyin. Size yardımcı olan çocuğa size yardım ettiği için teşekkür ve iltifat edin. Çocuklarınızla birlikte planlar yapıp bu planlara sadık kalarak planları hayata geçirin. Dağınık çocuklar günü verimli geçiremez. Okul hayatı sıkıntılı geçer ve akademik başarıları düşer. İş hayatında zamanı etkili ve verimli kullanamazlar. Düzenli çocuklar sorumluluk almayı severler. Bağımsız iş yapabilme gücüne sahiptir. Hayatını planlayıp bu planları devreye sokabilen kimselerdir. Not tutma, ödev yapma, ders çalışma gibi konularda başarılıdır.