Warning: Use of undefined constant SAFIR_CACHE_ENABLED - assumed 'SAFIR_CACHE_ENABLED' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/atakenta/domains/atakentanaokulu.net/public_html/wp-content/themes/pusula/settings.php on line 646
Anaokulu Seçimi | Atakent Anaokulu
05525111434
Sosyal Medya Hesaplarımız

Anaokulu Seçerken Sormanız Gereken Sorular Nelerdir?

02 Şubat 2019
2 kez görüntülendi
Anaokulu Seçerken Sormanız Gereken Sorular Nelerdir?

Anaokulu seçerken anne ve babalar her zaman zorlanmıştır. Bu süreç uzun bir zaman alır. Anaokulu seçimi konusunda size yol göstermek amacıyla bu yazı dizisini hazırladık. Seçimlerinizi kolaylaştırmak ve doğru kararlar alabilmek için anaokulu seçerken şu soruları mutlaka cevaplandırmalısınız:

  • Okul hangi eğitim programını uyguluyor?

Anaokulları ülkemizde Milli eğitim bakanlığına bağlı olarak faaliyetlerini sürdürür. Milli eğitim müfredatının dışında bazı anaokullarının kendine özgü eğitim programları olabilir. Bu programlarda öğretilen derslerin çocuklarınızın yaşına, gelişim düzeyine ve ilgi alanlarına uygun olmasına dikkat edin. Anaokullarında İngilizce, satranç, dans ve drama derslerinde eğitim verilir.

  • Okulun fiyatı nedir?

Seçtiğiniz okulun fiyatı bütçenize uygun olmalıdır. Aile ekonominize zarar vermemelidir. Okullara ödediğiniz miktar okulun kalitesini arttırır. Bir çocuğa yapılacak en büyük yatırım eğitim hayatına yapılan ödemelerdir. Bütçeniz elverdiği ölçüde iyi okullara çocuklarınızı verin. Hesaplama yaparken tüm kalemleri hesap edin. İlerleyen zamanlarda maddi nedenlerle çocuğunuz okul değiştirmek zorunda kalabilir. Okul değişikliğinin çocuğunuzun okula uyumunu ve genel psikolojik durumunu olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden hesabınızı iyi yapmalısınız. Okul masraflarını hesaplarken tüm olumsuz durumları da hesap etmelisiniz.

  • Referansları Göz Önünde Bulundurun

Okulu popüler yapan unsurlardan birisi de referans durumudur. O okulda eğitim alan çocukların ailesine ulaşmalısınız. Okuldan memnun olup olmadıklarını sorun. Okulu değerlendirirken bütüncül yaklaşmalısınız. Değerlendirme yaparken eleştirel gözle olaya bakmalısınız. Okulun binasına bakarak değerlendirme yapmayın. Okul hakkında yapılan şikayetleri dikkate almalısınız. İnsanların gözlemlerine ve fikirlerine önem verin. Bilen birisine danışmak size her zaman katkı sağlar.

  • Okulun Ruhsatı hangi kurumdan?

Okul öncesi eğitim kurumları ruhsatlarını ya Aile ve sosyal politikalar bakanlığından ya da Mili eğitim bakanlığından alırlar. Çocuklarınızı emanet edeceğiniz kurumun ruhsatı olup olmadığına dikkat edin. Aile ve sosyal politikalar bakanlığı verdiği ruhsatları 2 yılda 1 denetlerken milli eğitim bakanlığı bu denetlemeyi her yıl yapar. Çocuğunuzun gideceği okulun ruhsat durumunu mutlaka sorgulamalısınız. Denetimin iyi yapılmadığı kurumlarda çocuklarınızın güvenliği ve ruh sağlığı tehlikeye girebilir.

  • Okulun kaç öğrencilik kontenjanı var?

Okulun kontenjan durumunu mutlaka öğrenin. Okul yöneticileri verilen resmi kontenjan sınırının üstüne çıkarlar. Çocuğunuzun sınıfı kaç kişilik olacak. Sınıfa kaç öğretmen girecek bunları önceden sorup öğrenmelisiniz. İki öğretmenin bulunduğu 3-4 yaş gurubunun kontenjan sayısı 18’i geçmemelidir. Çocuk yaşı düştükçe bu rakamın da düşmesi gerekir.

  • Çocuğun okula kabulünde tuvalet eğitimini tamamlamış olması bir ön şart mı?

Çocuklara tuvalet eğitimi 2 yaşında kazandırılır. Bu yüzden anaokulları çocukları tuvalet eğitimi kazandıktan sonra kabul etmektedir. Tuvalet eğitimi kazanmayan birey için kurumlar özel bir çalışan tutmak zorundadır. Bu da okulun maliyetini arttırır. Tuvalet eğitimi almamış çocuklar kurum için maddi ve manevi sıkıntılar çıkarır. Bu yüzden okul öncesi eğitim kurumları tuvalet eğitimi almamış bireyleri kayıtta kabul etmezler. Tuvalet eğitimi almayan çocuklar sınıfta birçok soruna neden olur. Alt değiştirme işinin stajerler tarafından yapılması çocuğun ruh sağlığını olumsuz etkiler. Alt değiştirme işinin tiksinti duyularak yapılması çocuğun benlik saygısını olumsuz etkiler. Çocuğun altının sürekli farklı kişiler tarafından değiştirilmesi çocuklardaki mahremiyet duygusuna zarar verir. Çocuk istismarını önlemek için çocuğa altını kimlerin değiştireceğini, çocuğun bedenine kimin dokunacağını bilmelisiniz. Tuvalet eğitimi almayan çocuklarınıza tuvaletinin kimin yaptıracağını bilmelisiniz.